Dzieci przechodzą epizody infekcji górnych dróg oddechowych średnio 6-10 razy w roku, u dorosłych zdarza się to ok. 2-3 razy. Grypa oraz infekcje górnych dróg oddechowych znajdują się na 1. miejscu wśród wszystkich chorób infekcyjnych:
Uniknij chorób, które mogą spotkać Ciebie i Twoje dziecko. Dodatkowe wzmocnienie organizmu jest bardzo ważną pomocą dla układu immunologicznego.
Obie choroby mają podobne objawy, dlatego czasami w pierwszym momencie trudno je rozróżnić. Dzieje się tak zwłaszcza u dzieci, które nie potrafią dokładnie ocenić i opisać, co właściwie je boli. Na co warto wtedy zwracać uwagę? Podczas przeziębienia, czyli infekcji górnych dróg oddechowych, objawy takie jak ogólne rozbicie, kaszel czy katar pojawiają się stopniowo i towarzyszy im stan podgorączkowy lub średnio nasilona gorączka. Dominującym objawem jest katar, rzadziej natomiast można mówić o bólu mięśni i głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia przy grypie mówi się o nagłych objawach i wysokiej gorączce (często powyżej 39°C). Bóle głowy i mięśni powodujące niechęć do poruszania się i zmęczenie będą tu częstsze i bardziej dokuczliwe. Katar będzie delikatny lub może nie wystąpić wcale. W obu przypadkach warto zgłosić się do lekarza, który oceni stan i wprowadzi niezbędne leczenie.
Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Ale czy na pewno to prawda? Zaniedbana lub „przechodzona” choroba może powodować zaostrzenie objawów chorób przewlekłych. To nie wszystko: ignorowanie poważniejszego stanu może skutkować powikłaniami, jak np. bakteryjnym nieżytem nosa, zapaleniem zatok czy w najtrudniejszych przypadkach nawet zapaleniem mięśnia sercowego. Nie warto ryzykować zdrowiem, zdecydowanie pomocne będą preparaty oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
Męczące przeziębienie u dzieci, grypa u dorosłych czy grypa u dzieci mogą wcale się nie zdarzyć lub ustąpić szybciej niż zwykle – wystarczy tylko dbać o wzmocnienie organizmu. Tu najważniejsze będą:
Postaw na rozwiązania znane od wieków, bazujące na składnikach o potwierdzonej skuteczności takich jak: